
Micron Technology Inc.
Product No:
MT48LC16M16A2B4-7E IT:G
Manufacturer:
Package:
54-VFBGA (8x8)
Batch:
-
Description:
IC DRAM 256MBIT PAR 54VFBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.075
8.075
10
7.42615
74.2615
25
7.27168
181.792
40
7.2466
289.864
80
6.502275
520.182
230
6.30573
1450.3179
440
5.996296
2638.37024
1560
5.78722
9028.0632
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | SDRAM |
| Access Time | 5.4 ns |
| Memory Size | 256Mbit |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-VFBGA |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 133 MHz |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MT48LC16M16A2 |
| Memory Organization | 16M x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 54-VFBGA (8x8) |
| Write Cycle Time - Word, Page | 14ns |