MTB10N40ET4
onsemi
Product No:
MTB10N40ET4
Manufacturer:
onsemi
Package:
D2PAK
Batch:
Datasheet:
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 69752
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 346
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 5A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 125W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)