MTB50P03HDLG
onsemi
Product No:
MTB50P03HDLG
Manufacturer:
onsemi
Package:
D²PAK
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET P-CH 30V 50A D2PAK
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±15V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Base Product Number MTB50
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 25A, 5V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 125W (Tc)
Supplier Device Package D²PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)