MTZJ6V2SC
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MTZJ6V2SC
Description:
DO-34, 500MW, 2%, SMALL SIGNAL Z
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Product Status Active
Base Product Number MTZJ6
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-34
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 3 V