
Micro Commercial Co
Product No:
MUR3060B-BP
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.7214
17.214
100
1.369995
136.9995
500
1.159209
579.6045
1000
0.983564
983.564
2000
0.934392
1868.784
5000
0.89926
4496.3
10000
0.869488
8694.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Base Product Number | MUR3060 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.3 V @ 30 A |