
Micro Commercial Co
Product No:
MUR3060PTH-BP
Manufacturer:
Package:
TO-247-3
Batch:
-
Description:
SUPERFAST RECTIFIERS 600V 30A TO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7455
2.7455
10
2.2838
22.838
100
1.81773
181.773
500
1.53805
769.025
1000
1.305015
1305.015
2000
1.239769
2479.538
5000
1.193162
5965.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MUR3060 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 115 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6 V @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |