
Micro Commercial Co
Product No:
MUR6040B-BP
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5745
2.5745
10
2.1584
21.584
100
1.74591
174.591
500
1.551939
775.9695
1000
1.328841
1328.841
2000
1.251245
2502.49
5000
1.200439
6002.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MUR6040 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 400 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 60 A |