
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
MUR860
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7195
1.7195
10
1.4269
14.269
100
1.135535
113.5535
500
0.96083
480.415
1000
0.815252
815.252
2000
0.774488
1548.976
5000
0.74537
3726.85
10000
0.720698
7206.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MUR860 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 8 A |