
Micro Commercial Co
Product No:
MURS1560A-BP
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
10
0.855
8.55
100
0.664905
66.4905
500
0.563616
281.808
1000
0.459116
459.116
2000
0.432212
864.424
5000
0.411626
2058.13
10000
0.392626
3926.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MURS1560 |
| Capacitance @ Vr, F | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 95 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6 V @ 15 A |