
Micro Commercial Co
Product No:
MURS1660CTA-BP
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
16A/600V FRED RECTIFIERS,TO-220A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
0.93955
9.3955
100
0.730835
73.0835
500
0.619457
309.7285
1000
0.504612
504.612
2000
0.475038
950.076
5000
0.452418
2262.09
10000
0.431538
4315.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MURS1660 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6 V @ 8 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 16A |