
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
MURS260-M3/52T
Manufacturer:
Package:
DO-214AA (SMB)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
750
0.186152
139.614
1500
0.126578
189.867
2250
0.116527
262.18575
5250
0.111682
586.3305
18750
0.10052
1884.75
37500
0.099028
3713.55
75000
0.093072
6980.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MURS260 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.45 V @ 2 A |