
Micro Commercial Co
Product No:
MURS820A-BP
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.71725
7.1725
100
0.496565
49.6565
500
0.414884
207.442
1000
0.353096
353.096
2000
0.314478
628.956
5000
0.29792
1489.6
10000
0.275861
2758.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MURS820 |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 8 A |