
Micro Commercial Co
Product No:
MURS860A-BP
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.798
0.798
10
0.65075
6.5075
100
0.50616
50.616
500
0.42902
214.51
1000
0.349486
349.486
2000
0.329004
658.008
5000
0.313338
1566.69
10000
0.29887
2988.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MURS860 |
| Capacitance @ Vr, F | 35pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6 V @ 8 A |