
Micro Commercial Co
Product No:
MURS860FA-BP
Manufacturer:
Package:
ITO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A ITO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.6992
6.992
100
0.544065
54.4065
500
0.46113
230.565
1000
0.375649
375.649
2000
0.353628
707.256
5000
0.336784
1683.92
10000
0.321242
3212.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Isolated Tab |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MURS860 |
| Capacitance @ Vr, F | 35pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | ITO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6 V @ 8 A |