
Everlight Electronics Co Ltd
Product No:
MV8316
Manufacturer:
Package:
T-1 3/4
Batch:
-
Description:
LED YELLOW CLEAR T-1 3/4 T/H
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.4085
4.085
100
0.27037
27.037
1000
0.208724
208.724
2000
0.188604
377.208
5000
0.176035
880.175
10000
0.169746
1697.46
25000
0.167228
4180.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Everlight Electronics Co Ltd |
| Color | Yellow |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Height (Max) | 8.89mm |
| Configuration | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 12° |
| Current - Test | 20mA |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | - |
| Lens Transparency | Clear |
| Wavelength - Peak | 590nm |
| Millicandela Rating | 3500mcd |
| Wavelength - Dominant | - |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V |