MVM5JB36K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MVM5JB36K0
Description:
RES 36K OHM 5% 5W RADIAL
Tolerance ±5%
Resistance 36 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C