MVR05D151K
Meritek
Product No:
MVR05D151K
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 150V 400A 5MM DISC THRU
User Guide
Mfr Meritek
Energy 4.1J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 125 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR05
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 165 pF @ 1 kHz