MVR05D180K
Meritek
Product No:
MVR05D180K
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 18V 100A 5MM DISC THRU
User Guide
Mfr Meritek
Energy 0.4J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 100 A
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR05
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 21.6 V
Varistor Voltage (Min) 15 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 kHz