MVR05D221K
Meritek
Product No:
MVR05D221K
Description:
VARISTOR 220V 400A 5MM DISC THRU
User Guide
Mfr Meritek
Energy 7.5J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR05
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 110 pF @ 1 kHz