MVR05D241K-S
Meritek
Product No:
MVR05D241K-S
Description:
VARISTOR 240V 800A DISC 5MM HIGH
User Guide
Mfr Meritek
Energy 10.5J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR05
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz