MVR05D270K
Meritek
Product No:
MVR05D270K
Description:
VARISTOR 27V 100A 5MM DISC THRU
User Guide
Mfr Meritek
Energy 0.6J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 100 A
Maximum AC Volts 17 V
Maximum DC Volts 22 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR05
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 31 V
Varistor Voltage (Min) 24 V
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Capacitance @ Frequency 930 pF @ 1 kHz