MVR05D271K
Meritek
Product No:
MVR05D271K
Description:
VARISTOR 270V 400A 5MM DISC THRU
User Guide
Mfr Meritek
Energy 8.5J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 400 A
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR05
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 297 V
Varistor Voltage (Min) 243 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 95 pF @ 1 kHz