MVR05D431K-S
Meritek
Product No:
MVR05D431K-S
Description:
VARISTOR 430V 800A DISC 5MM HIGH
User Guide
Mfr Meritek
Energy 20J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR05
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 473 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Capacitance @ Frequency 60 pF @ 1 kHz