MVR07D101K
Meritek
Product No:
MVR07D101K
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 100V 1200A 7MM DISC THR
User Guide
Mfr Meritek
Energy 6.5J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR07
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 110 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 kHz