MVR07D101K-S
Meritek
Product No:
MVR07D101K-S
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 100V 1750A DISC 7MM HIG
User Guide
Mfr Meritek
Energy 12J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR07
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 110 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 kHz