MVR07D121K
Meritek
Product No:
MVR07D121K
Description:
VARISTOR 120V 1200A 7MM DISC THR
User Guide
Mfr Meritek
Energy 7.8J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR07
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 420 pF @ 1 kHz