MVR07D180K
Meritek
Product No:
MVR07D180K
Description:
VARISTOR 18V 250A 7MM DISC THRU
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Meritek
Energy 0.9J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR07
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 21.6 V
Varistor Voltage (Min) 15 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Capacitance @ Frequency 2800 pF @ 1 kHz