MVR07D181K
Meritek
Product No:
MVR07D181K
Description:
VARISTOR 180V 1200A 7MM DISC THR
User Guide
Mfr Meritek
Energy 11.7J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR07
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 162 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 280 pF @ 1 kHz