MVR07D330K-S
Meritek
Product No:
MVR07D330K-S
Description:
VARISTOR 33V 500A DISC 7MM HIGH
User Guide
Mfr Meritek
Energy 3.5J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 500 A
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR07
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 36.5 V
Varistor Voltage (Min) 29.5 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Capacitance @ Frequency 1500 pF @ 1 kHz