MVR10D102K-S
Meritek
Product No:
MVR10D102K-S
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 1000V 3500A DISC 10MM H
User Guide
Mfr Meritek
Energy 140J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 625 V
Maximum DC Volts 825 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR10
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 900 V
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz