MVR10D180K-S
Meritek
Product No:
MVR10D180K-S
Description:
VARISTOR 18V 1000A DISC 10MM HIG
User Guide
Mfr Meritek
Energy 3J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR10
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 21.6 V
Varistor Voltage (Min) 15 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Capacitance @ Frequency 5600 pF @ 1 kHz