MVR10D181K-S
Meritek
Product No:
MVR10D181K-S
Description:
VARISTOR 180V 3500A DISC 10MM HI
User Guide
Mfr Meritek
Energy 30J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 115 V
Maximum DC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR10
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 198 V
Varistor Voltage (Min) 162 V
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Capacitance @ Frequency 560 pF @ 1 kHz