MVR10D221K-S
Meritek
Product No:
MVR10D221K-S
Description:
VARISTOR 220V 3500A DISC 10MM HI
User Guide
Mfr Meritek
Energy 39J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR10
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 kHz