MVR10D621K
Meritek
Product No:
MVR10D621K
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 620V 2500A 10MM DISC TH
User Guide
Mfr Meritek
Energy 72J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 385 V
Maximum DC Volts 505 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR10
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 682 V
Varistor Voltage (Min) 558 V
Varistor Voltage (Typ) 620 V
Capacitance @ Frequency 160 pF @ 1 kHz