MVR10D751K
Meritek
Product No:
MVR10D751K
Description:
VARISTOR 750V 2500A 10MM DISC TH
User Guide
Mfr Meritek
Energy 77J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR10
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Capacitance @ Frequency 130 pF @ 1 kHz