MVR14D162K-S
Meritek
Product No:
MVR14D162K-S
Description:
VARISTOR 1600V 6000A DISC 14MM H
User Guide
Mfr Meritek
Energy 331J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 1 kV
Maximum DC Volts 1.28 kV
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR14
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 1.76 kV
Varistor Voltage (Min) 1.44 kV
Varistor Voltage (Typ) 1.6 kV
Capacitance @ Frequency 140 pF @ 1 kHz