MVR14D820K-S
Meritek
Product No:
MVR14D820K-S
Description:
VARISTOR 82V 6000A DISC 14MM HIG
User Guide
Mfr Meritek
Energy 27J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR14
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 90 V
Varistor Voltage (Min) 74 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Capacitance @ Frequency 2400 pF @ 1 kHz