MVR14D821K
Meritek
Product No:
MVR14D821K
Description:
VARISTOR 820V 4500A 14MM DISC TH
User Guide
Mfr Meritek
Energy 157J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 510 V
Maximum DC Volts 670 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR14
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 902 V
Varistor Voltage (Min) 738 V
Varistor Voltage (Typ) 820 V
Capacitance @ Frequency 240 pF @ 1 kHz