MVR20D112K
Meritek
Product No:
MVR20D112K
Description:
VARISTOR 1100V 6500A 20MM DISC T
User Guide
Mfr Meritek
Energy 383J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 895 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR20
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Capacitance @ Frequency 360 pF @ 1 kHz