MVR20D151K-S
Meritek
Product No:
MVR20D151K-S
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 150V 10000A DISC 20MM H
User Guide
Mfr Meritek
Energy 106J
Series CR
Package Bulk
Features High Surge
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 125 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR20
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 2700 pF @ 1 kHz