MVR20D331K
Meritek
Product No:
MVR20D331K
Description:
VARISTOR 330V 6500A 20MM DISC TH
User Guide
Mfr Meritek
Energy 150J
Series CR
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 210 V
Maximum DC Volts 275 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR20
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 363 V
Varistor Voltage (Min) 297 V
Varistor Voltage (Typ) 330 V
Capacitance @ Frequency 1200 pF @ 1 kHz