MVR20D390K
Meritek
Product No:
MVR20D390K
Description:
VARISTOR 39V 2KA 20MM DISC THRU
User Guide
Mfr Meritek
Energy 26J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 2 kA
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVR20
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Max) 43 V
Varistor Voltage (Min) 35 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Capacitance @ Frequency 8500 pF @ 1 kHz