MVS4032P241K
Meritek
Product No:
MVS4032P241K
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 4032 240V 1200A 2SMD JL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1210
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 100
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Meritek
Energy 18.5J
Series MVS
Package Strip
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Base Product Number MVS4032
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 170 pF @ 1 kHz