MWW10BT8R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MWW10BT8R00
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 8 OHM 0.1% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series MWW
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant
Tolerance ±0.1%
Resistance 8 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.480" Dia x 1.965" L (12.19mm x 49.91mm)
Base Product Number MWW10
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C