MWW5JT100R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MWW5JT100R
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 100 OHM 5% 5W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series MWW
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 100 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)
Base Product Number MWW5
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C