Home / Oscillators / MX553EBB125M000
MX553EBB125M000
Microchip Technology
Product No:
MX553EBB125M000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
XTAL OSC XO 125.0000MHZ LVDS SMD
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output LVDS
Series MX55
Package Tube
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 125 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.375V ~ 3.63V
Base Product Number MX553
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 90mA