
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MXH474K305G11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
.47UF 305V, 26X16.5X7, 22.5LS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.73435
7.3435
50
0.63612
31.806
100
0.550525
55.0525
500
0.415948
207.974
1000
0.367004
367.004
2500
0.342542
856.355
5000
0.330306
1651.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | MXH |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200, X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 305V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |