Home / Oscillators / MXO45HST-2C-44M000000
MXO45HST-2C-44M000000
CTS-Frequency Controls
Product No:
MXO45HST-2C-44M000000
Description:
XTAL OSC XO 44.0000MHZ HCMOS TH
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series MXO45HXT
Package Tray
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 44 MHz
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Product Status Active
Size / Dimension 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 60mA