
CTS-Frequency Controls
Product No:
MXO45HST-3C-16M000000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0995
2.0995
10
2.00355
20.0355
50
1.95643
97.8215
100
1.677035
167.7035
500
1.630428
815.214
1000
1.374222
1374.222
2500
1.30434
3260.85
5000
1.257762
6288.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CTS-Frequency Controls |
| Type | XO (Standard) |
| Output | HCMOS, TTL |
| Series | MXO45HS |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Function | Enable/Disable |
| Frequency | 16 MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Base Resonator | Crystal |
| Package / Case | 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Current - Supply (Max) | 26mA |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 10µA |