
onsemi
Product No:
N24C02UVTG
Manufacturer:
Package:
US8
Batch:
-
Description:
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ US8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.52535
5.2535
25
0.4883
12.2075
50
0.48545
24.2725
100
0.431205
43.1205
250
0.425714
106.4285
500
0.419273
209.6365
1000
0.408063
408.063
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | EEPROM |
| Access Time | 450 ns |
| Memory Size | 2Kbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | EEPROM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Memory Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 5.5V |
| Base Product Number | N24C02 |
| Memory Organization | 128 x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | US8 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 4ms |